Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Piękny trawnik może być fantastyczną ozdobą naszego domu i stanowić punkt wyjścia do stworzenia wspaniałego, przydomowego ogrodu. Generalnie jest wiele okoliczności, w jakich trawnik można założyć, aczkolwiek my skupimy się na całkowicie prywatnym kawałku cudownej zieleni. Okazuje się, że w praktyce założenie trawnika nie jest rzeczą skomplikowaną, ale nie jest też tak proste jak się niektórym wydaje. Nie wystarczy bowiem wysypać ziarenek trawy na glebę i czekać aż wyrosną, zmieniając się w zielony dywan.

Ziemia pod trawnik musi zostać właściwie przygotowana. Proces ten polega na oczyszczeniu terenu z kamieni i wszelkich zbędnych odpadów jakie czasami można znaleźć w ziemi. Trzeba także usunąć inne rośliny, które zdążyły się rozwinąć. Z reguły są to różne gatunki chwastów, w tym dzikie trawy oraz zboża.

Musimy się z nimi pożegnać, bo w przeciwnym razie będą pozbawiały nasz trawnik słońca i cennych odżywczych składników z gleby. Kolejny krok to przekopanie gruntu, dzięki czemu uda się go spulchnić i jeszcze lepiej przygotować na wysiew. Po wałowaniu ziemi, tak aby uzyskać płaską, równą powierzchnię, można zastosować nawóz. Tym samym trawa będzie miała na starcie doskonałe warunki do wzrostu i komplet składników mineralnych do dyspozycji. Najlepiej sięgnąć po któryś z dostępnych nawozów starterowych. Kilka dni później możemy wysiać trawę. Powinniśmy wybrać na to ciepły, bezwietrzny, acz wilgotny dzień. Następnie ziarna trzeba podlać i czekać na efekt. Gdy trawa zacznie rosnąć, istotne będzie regularne nawadnianie oraz koszenie.