Staranne odchwaszczanie trawnika

Trawnik na pozór wydaje się łatwy do utrzymania w porządku, ale praktyka nie zawsze idzie w parze z tym optymistycznym założeniem. Trawniki spotykamy w zasadzie wszędzie – w przydomowych ogródkach, na dziedzińcach, w przestrzeni miejskiej. Wysianie trawy na wolnym kawałku ziemi to szybki i łatwy sposób na to, aby przybyło w naszym otoczeniu zieleni, a ta jest przecież bardzo pożądana. Może się jednak zdarzyć tak, że właściwy rozwój naszego trawnika będzie zakłócony przez inne rośliny, których obecności bynajmniej sobie nie życzymy. Chwasty imają się nie tylko roślin uprawnych i pól.

Mogą napsuć krwi również tym osobom, którym zależy na posiadaniu pięknego, soczyście zielonego trawnika. Radzenie sobie z chwastami na początku może sprawiać kłopot, zwłaszcza jeśli wcześniej ktoś nie miał do czynienia z ogrodnictwem i nie zna realiów funkcjonowania chwastów w naturze. Z czasem okaże się jednak, że diabeł nie jest taki straszny i przy odrobinie zaangażowania uda się zażegnać również ten kłopot. Sposobów na to jest kilka. Liczy się profilaktyka, którą warto rozpocząć jeszcze na etapie przygotowań do wysiewu trawy.

Dokładne przekopanie ziemi i usunięcie z niej obcych roślin sporo poprawi. Można też zastosować któryś z herbicydów, a więc środków chwastobójczych. Działanie to można skorelować z nawożeniem ziemi, co z kolei wzmocni trawę i zapewni nam znakomity efekt w okresie jej wzrostu. Jeśli chwastów jest niewiele, a my nie chcemy korzystać z chemicznych preparatów, można usuwać je ręcznie z pomocą specjalnych narzędzi.