Pielęgnacja trawy podczas upałów

https://www.ziemovit.pl/poradnik

Posiadanie pięknego, idealnie zadbanego trawnika jest celem dla wielu osób. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych, a przy nich ogródków. Trawnik to najprostsza do uzyskania forma terenu zielonego. Mając cudowną trawkę można myśleć o kolejnych elementach takich jak kwiaty czy krzewy.

Możemy powiedzieć, że trawa jest punktem wyjścia. Jednakże trzeba o nią dbać, a wykonywane czynności dostosować do panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Pewnym wyzwaniem może się okazać pielęgnacja trawnika w gorące dni. Upały są przez jednych uwielbiane, a przez innych znienawidzone.

Nie da się ukryć, że zbyt wysokie temperatury utrzymujące się przez dłuższy czas potrafią negatywnie wpływać na człowieka, jego zachowanie i motorykę. Także roślinom żar lejący się z nieba może dać się we znaki. Zjawisko wysychania trawy w lecie nie jest niczym dziwnym, więc musimy temu zapobiec. Kluczem jest podlewanie trawników, ale również to warto robić w odpowiedni sposób i o dobrej porze.

Podlewać trawę w gorący dzień trzeba zawsze wczesnym rankiem, kiedy słońce jeszcze nie dało się we znaki. Wody musi być sporo, więc podlewajmy obficie i precyzyjnie, tak by wsiąkała ona również do głębszych warstw gleby – to zapewni optymalne nawodnienie trawie w ciągu całego upalnego dnia. Można robić to też wieczorem, ale należy zwracać uwagę na objawy grzybicy. Nigdy nie podlewa się trawy w czasie największego upału, ponieważ woda szybko odparowuje, a jej krople mogą działać jak soczewki i prowadzić do przepalenia trawy przez słońce.