Oprysk pszenżyta – zwalczanie chwastów

Każda uprawa na polu jest narażona na szkodliwą aktywność chwastów – nie ma na to rady. Rolnicy muszą się zatem liczyć z tym, że będą musieli dokonać oprysków, bo właśnie one stanowią najpoważniejszy i najbardziej efektywny oręż w walce z niepożądanymi gośćmi. Jednym z dość powszechnie uprawianych w Polsce zbóż jest pszenżyto, które tak samo jak inne gatunki wymaga odpowiedniej profilaktyki pod kątem walki z chwastami. Ważne jest, aby kroki podjąć we właściwym momencie, ponieważ od sekwencji czasowej sporo zależy.

Uniwersalna zasada, która odnosi się zarówno do pszenżyta, jak i do innych zbóż mówi, że skuteczny oprysk przeciwko chwastom należy przeprowadzić na samym początku wegetacji, krótko po wysiewie. Można zaczekać aż zboże zacznie wschodzić, jednakże odkładanie oprysku w czasie jest złym pomysłem. W początkowej fazie rozwoju istotne jest, aby chwasty nie konkurowały z pszenżytem o wartościowe składniki gleby ani o promienie słońca. Dlatego trzeba przeprowadzić uderzenie wyprzedzające.

Lista chwastów, które mogą zaszkodzić uprawom jest bardzo długa. Są takie gatunki, które w szczególny sposób dają się gospodarzom we znaki i skutecznie spędzają im sen z powiek. Do najtrudniejszych w zwalczaniu należą takie chwasty jak przytulia czepna czy rumian polny. Poradzą sobie z nimi jedynie odpowiednio skomponowane mieszanki na bazie herbicydów – tu trzeba ustalić, który z dostępnych na rynku produktów będzie najwłaściwszy. Wybór jest szeroki, więc na pewno uda się znaleźć optymalne rozwiązanie.