Co na chwasty jednoliścienne?

Występowanie chwastów na polach uprawnych jest zjawiskiem normalnym, z którym muszą się liczyć wszyscy właściciele pól. Tak naprawdę nie ma sposobu, aby się przed nimi w stu procentach ochronić, ponieważ niektóre gatunki szkodliwych roślin potrafią się doskonale adaptować do nowych warunków, a preparaty, które kiedyś skutecznie je zwalczały po jakimś czasie mogą już nie działać. Poza tym musimy pamiętać o tym, że chwast jest jednym z elementów flory w naszym otoczeniu, więc zawsze będzie nam w jakimś zakresie towarzyszył.

Obecnie najbardziej efektywnym sposobem radzenia sobie z chwastami są środki chemiczne, a konkretnie herbicydy. To ogólna nazwa, za którą kryje się wiele specyfików przeznaczonych do oprysku upraw. Jeśli chodzi o same chwasty, to ich najbardziej ogólny podział dotyczy liczby wytwarzanych przez nie liścieni w cyklu rozwoju.

Mamy zatem chwasty jednoliścienne oraz dwuliścienne. Do jednych i drugich przygotowano odpowiednie mieszanki herbicydów, które mają je zwalczyć i zapobiec dalszemu wzrostowi. Dla optymalnych rezultatów należy więc przeprowadzić oprysk upraw, a jego moment nie powinien być dziełem przypadku.

Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli do oprysku dojdzie jesienią, krótko po wysianiu zbóż. Można zaczekać aż pojawi się pierwszy wschód. Takie działanie jest racjonalne, ponieważ opryskiem lepiej przygotujemy pole do okresu zimowego i sprawimy, że chwastom będzie się trudniej rozwijać wczesną wiosną. Obecnie takie rozwiązanie jest polecane wszystkim rolnikom.